Lincoln Community Track Club

Contact: Patrick Grosserode
Phone: 402.770.4413
Email: info@lctrackclub.com

Practice Times - 2019

 

Competitive Track

Monday 6:00-7:30pm

Wednesday 6:00-7:30pm

Thursday 6:00-7:30pm

Friday 6:00-7:30pm

Recreational Track

Tuesday 6:00 - 7:15

 

- Practice begins the week of April 8th

- Recreational Practice time may change based on the number of entrants.  Final practice schedule for Recreational will be released April 1st.  Practice will always be on Tuesdays. 

- All practices at Lincoln Christian School

 

LCTC Hall Of Champions

 

 

 

National Champions      
Berlyn Schutz 2000m Steeplechase 2019 Junior Olympic
Kate Campos 100m Hurdles 2019 USATF
Kate Campos 200m Hurdles 2019 USATF
Reece Grosserode Triple Jump 2019 USATF
       
State Champions      
Hellbusch, Goulet, McGreer, C. Schutz 4x800 Meter Realy 2019  
Bartee, Adams, Eitzmann, Wissing 4x800 Meter Relay 2019  
Krier, T. Hohlen, Bitker, Cian Schmidt 4x800 Meter Relay 2019  
Stoynev, Thies, Foust, Caldwell 4x400 Meter Relay 2019  
Thorne, Grosserode, Clang, Reynolds 4x400 Meter Relay 2019  
Kate Campos 200m Hurdles 2019  
Nathaniel Dickinson 1500 Meters 2019  
Jordyn Wissing 1500 Meters 2019  
Berlyn Schutz 1500 Meters 2019  
Drew Arduser 1500 Meters 2019  
Zach Pittman 1500 Meters 2019  
Kaitlin Hellbusch High Jump 2019  
Arduser, Hohlen, Fisher, Wilson 4x800m Relay 2019  
Drew Arduser 800 Meters 2019  
Kate Campos 100m Hurdles 2019  
Reece Grsserode Triple Jump 2019  
Emma Strauss 400 Meters 2019  
Libby Sears Javelin 2019  
Berlyn Schutz 3000 Meters 2019  
David Krier 3000 Meters 2019  
Jordyn Wissing 3000 Meters 2019  
Carter Hohlen 3000 Meters 2019  
Berlyn Schutz 2000m Steeple 2019  

Carter Hohlen

Cross Country 2018  
David Krier Cross Country 2018  
Taylor Korecky Cross Country 2018  
Greichaly Hohlen Cross Country 2018  
Carter Hohlen 3000 Meters 2018  
Carter Hohlen 800 Meters 2018  
Carter Hohlen 1500 Meters 2018  
David Krier 1500 Meters 2018  
Greichaly Hohlen 1500 Meters 2018  
Zach Pittman 1500 Meters 2018  
Zach Pittman 800 Meters 2018  
Blocker, Grosserode, Pittman, Koebernick 4x400 Relay 2018  
Kate Campos 200m Hurdles 2018  
Kate Campos 100m Hurdles 2018  
Sami Campos Long Jump 2018  
Stacia Grosserode Long Jump 2018  
Taylor Fritz Javelin 2018  
Libby Sears Javelin 2018  
Conrad Schroeder 2000m Steeple 2018  
Claire Hellbusch High Jump 2018  
Carter Hohlen Cross Country 2017  
David Krier Cross Country 2017  
Carter Hohlen 800 Meters 2017  
Conrad Schroeder 800 Meters 2017  
Conrad Schroeder 1500 Meters 2017  
Conrad Schroeder Javelin 2017  
Libby Sears Javelin 2017  
Kate Campos 100 Meters 2017  
Kate Campos 400 Meters 2017  
Kaitlin Hellbusch High Jump 2017  
David Krier 1500 Meters 2017  
Matthew Medill 100m Hurdles 2017  
Cameron Adams Cross Country 2016  
David Krier Cross Country 2016  
David Krier 1500 Meters 2016  
David Krier 800 Meters 2016  
Emilee Shostrom Hammer Throw 2016  
Kaitlin Hellbusch Triple Jump 2016  
Mira Johnson Shot Put 2016  
Jaymes Sizer Shot Put 2016  
Lindsey Blehm 3000 Meters 2016  
Kaitlin Hellbusch High Jump 2015  
Kylie Johnson 100m Hurdles 2015  
Jordyn Wissing 800 Meters 2014  
Jordyn Wissing 1500 Meters 2014  
Kylie Johnson 80M Hurdles 2014  
Conrad Schroeder Pentahlon 2014  
       
Regional Champions      
Berlyn Schutz 2000m Steeplechase 2019 State Record
Berlyn Schutz 3000 Meters 2019  
Berlyn Schutz 1500 Meters 2019  
Kate Campos 100m Hurdles 2019  
Kate Campos 200m Hurdles 2019  
Drew Ardruser 800 Meters 2019  
Grosserode, Wilson,Thorne, Schmidt 4x400m Relay 2019  
McGreer, C. Hellbusch, C. Schutz, Decker 4x800m Relay 2019  
Kaitlyn Hellbusch High Jump 2019  
Ardruser, Hohlen, Wilson, Fischer 4x800m Relay 2019  
Kate Campos 200m Hurdles 2018  
Kate Campos 100m Hurdles 2018  
Austin Waterfield Javelin 2018  
Claire Hellbusch High Jump 2018  
Turner Hohlen Javelin 2018  
Zach Pittman 1500 Meters 2018  
Carter Hohlen 1500 Meters 2018  

David Krier

1500 Meters 2018  
Carter Hohlen 3000 Meters 2018  
Conrad Schroeder 3000 Meters 2017  
Conrad Schroeder Javelin 2017  
Kate Campos 100 Meters 2017  
Reece Grosserode Pentathlon 2017  
David Krier 800 Meters 2016 State Record
David Krier 1500 Meters 2016  
Nevaeh Brye 100 Meters 2016  
Nevaeh Brye 200 Meters 2016  
Nevaeh Brye 400 Meters 2016  
Emilee Shostrom Hammer Throw 2016  
Jaymes Sizer  Shot Put 2016  
Reece Grosserode Long Jump 2015  
Libby Sears Javelin 2015  
       
All Americans      
Berlyn Schutz 2000m Steeplechase 2019 Junior Olympic
Cooper Grosserode Shot Put 2019 USATF
Cooper Grosserode Javelin 2019 USATF
Cooper Grosserode Discus 2019 USATF
Kate Campos 200m Hurdles 2019 USATF
Kate Campos 100m Hurdles 2019 USATF
Reece Grosserode Long Jump 2019 USATF
Reece Grosserode Triple Jump 2019 USATF
Reece Grosserode Triple Jump 2019  USATF Indoor
Reece Grosserode Long Jump 2019  USATF Indoor
Kate Campos 55m Hurdles 2019 USATF Indoor
Carter Hohlen 3000 Meters 2018 USATF
Carter Hohlen 1500 Meters 2018 USATF
Carter Hohlen  800 Meters  2018 USATF
Turner Hohlen Javelin 2018 USATF
Greichaly Hohlen Long Jump 2018 USATF
Matthew Medill High Jump 2017 Junior Olymipic
Reece Grosserode Penthalon  2017 USATF
Reece Grosserode High Jump 2017 USATF
Reece Grosserode Long Jump 2017 USATF
Kate Campos 100 Meters 2017 USATF
Kate Campos 200 Meters 2017 USATF
Kate Campos 400 Meters 2017 USATF
Jaeden Webb 800  Meters 2017 USATF
Sami Campos 100 Meters 2017 USATF
Sami Campos 200 Meters 2017 USATF
Sami Campos 400 Meters 2017 USATF
Kamarah Walker 100 meters 2017 USATF
Kamarah Walker Long Jump 2017 USATF
Stacia Grosserode Long Jump 2017 USATF
David Krier 1500 Meters 2017 USATF
Cooper Grosserode Triathlon 2017 USATF
Cooper Grosserode Shot Put 2017 USATF
Cooper Grosserode 200 Meters 2017 USATF
Emilee Shostrom Javelin 2016 Junior Olympic
Cooper Grosserode Long Jump 2015 USATF
Print Print | Sitemap
© 2018 Lincoln Community Track Club